آزمایش خون ممکن است Worsening MS را پیش بینی کند

آزمایش خون ممکن است Worsening MS را پیش بینی کند

توسط سرنا گوردون

خبرنگار HealthDay

سه شنبه ، ۲۱ مه ۲۰۲۰ (اخبار HealthDay) – یک آزمایش خون جدید ممکن است به پزشکان کمک کند تا پیش بینی کنند که آیا بیماری اسکلروز فرد ممکن است به زودی بدتر شود.

این آزمایش به دنبال ماده ای به نام زنجیره نوری نوروفیلمنت است. این پروتئین عصبی است که می تواند هنگام مرگ سلول های عصبی شناسایی شود. افرادی که سطح بالاتری از آن وجود دارد ، احتمالاً در سال آینده اثرات MS را بدتر می کنند.

محقق برجسته گفت: "در بیماری مانند ام اس بسیار غیرقابل پیش بینی است و از فرد تا فرد دیگر بسیار متفاوت است ، انجام آزمایش خون غیر تهاجمی مانند این می تواند بسیار با ارزش باشد ، به خصوص که درمان ها در اولین مراحل بیماری مؤثر هستند." علی منوچهرنیا در خبرنامه ای از مجله Neurology گفت ، جایی که این مطالعه در تاریخ ۲۰ ماه مه بصورت آنلاین منتشر شد.

منوچهرینیا استادیار علوم اعصاب بالینی در انستیتوی کارولینسکا در استکهلم ، سوئد است.

مطالعه وی در مورد آزمایش خون زنجیره ای سبک نوروفیلمنت تقریباً ۴،۴۰۰ فرد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس و یک گروه کنترل بیش از ۱۰۰۰ نفر بدون آن را شامل شد.

در بیماری ام اس ، سیستم ایمنی بدن به سیستم عصبی مرکزی حمله می کند ، که معمولاً منجر به بروز مشکلات در تعادل و راه رفتن می شود.

بیش از پنج سال ، داوطلبان نمونه خون تهیه کردند و سلامت آنها پیگیری شد تا ناتوانی آنها بدتر شود. محققان همچنین علائم شکل جدی تر از MS را که MS ثانویه پیشرونده نامیده می شود ، بررسی کردند که در آن ناتوانیها کم کم بدتر می شود و سپس ثابت تر می شود.

این مطالعه داده ها را کنترل می کند تا عواملی که ممکن است منجر به بدتر شدن ناتوانی شوند ، از جمله طول مدت مبتلا به MS را کنترل کند.

براساس این مطالعه ، افراد مبتلا به ام.اس در مقایسه با افراد فاقد بیماری ، زنجیره ای نوروفیلامنت بسیار بیشتری در خون دارند.

و افرادی که پروتئین عصبی بالایی دارند ۴۰٪ تا ۷۰٪ بیشتر احتمال دارد در طی سال آینده ناتوانی خود را در مقایسه با افراد با سطح پایین بدتر کنند.

سطح پروتئین بالاتر نیز به ۵۰٪ بیشتر برای یک ناتوانی متوسط ​​که زندگی روزمره را تحت تأثیر قرار داده ، ترجمه شده است اما توانایی پیاده روی افراد نیست.

ادامه داد

همچنین افرادی که سطح پروتئین بالاتری دارند نیز ۵۰٪ بیشتر از این افراد دچار ناتوانی شدند که باعث اختلال در راه رفتن می شود ، اما هنوز هم می توانند بدون کمک و استراحت حدود یک سوم مایل را طی کنند.

در کل ، ۱۶٪ (۵۲۵ نفر) در طول مطالعه ۵ ساله از ناتوانی متوسطی برخوردار بودند. نه درصد (۳۵۲ نفر) ناتوانی قابل توجهی داشتند.

در حالی که این تست می تواند خطر بسیار بیشتری از ناتوانی را پیش بینی کند ، اما به طور قطعی نمی تواند نشان دهد که آیا فرد ناتوانی داشته یا خیر.

منوچهرنیا گفت: این احتمال وجود دارد که سایر شرایط پزشکی که مورد مطالعه قرار نگرفته اند ، ممکن است بر میزان زنجیره نور نوروفیلامنت تأثیر بگذارد. مطالعه بیشتری لازم است.

دکتر آساف حارل ، متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان لنوکس هیل در شهر نیویورک ، گفت: آزمایش خون ممکن است مکانی با نظارت فعلی MS مانند MRI و معاینات فیزیکی داشته باشد.

هارل گفت: "این نتایج به ادبیات رو به رشد در حال جستجو به سطح زنجیره نور نوروفیلامنت خون به عنوان ابزاری برای پیش بینی پیش آگهی طولانی مدت در بیماری ام اس اضافه می کند."

مارک آلگرگتا ، معاون پژوهشی انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس ، خاطرنشان کرد که این مطالعه یک مطالعه بزرگ بود و بیش از هزار کنترل داشت.

وی گفت: "این مطالعه اعتماد به نفس زیادی را به وجود می آورد که میزان زنجیره نور نوروفیلیمنت در بیماری ام اس مفید خواهد بود."

مانند هارل ، آلگارتتا همچنین پیش بینی کرد که روزی از غربالگری خون بهمراه آزمایش های دیگر استفاده شود.

وی گفت: "با بسیاری از این ابزارها ، اطلاعات افزودنی هستند. ما به دنبال این نیستیم که به یک آزمایش واحد اعتماد کنیم."

در حال حاضر ، MRI برای پیگیری روند بیماری استفاده می شود. اما Allegretta گفت آزمایش خون مزایایی دارد: این استاندارد تر از آزمایش تصویربرداری است و می تواند بیشتر و با هزینه کمتری انجام شود.

Allegretta گفت: این آزمایش می تواند در مطالعات بالینی مفید باشد تا ببیند کسی به یک درمان پاسخ می دهد یا خیر. وی افزود که حداقل چند سال از آن زمان گذشته است.

اخبار WebMD از HealthDay

منابع

منابع: آساف هارل ، دکترای فوق تخصص مغز و اعصاب ، بیمارستان لنوکس هیل ، شهر نیویورک. Mark Allegretta ، Ph.D ، معاون رئیس جمهور ، پژوهش ، انجمن ملی Multiple Sclerosis ؛ عصب شناسی ، ۲۰ مه ۲۰۲۰ ، آنلاین

کپی رایت © ۲۰۱۳-۲۰۲۰ HealthDay. کلیه حقوق محفوظ است.
      
      (برچسب ها ToTranslate) MS (T) تشخیص اسکلروز متعدد (T) تشخیص بیماری (T) اختلالات عصبی (T) بیماری های دژنراتیو

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.