تاول چیست؟

تاول دست

تاول چیست؟

بیشترین میزان تاول، از تحریک پوستی یا آسیب های خارجی دیگر به پوست ایجاد می شود؛ برای مثال می توان به تاول های ایجاد شده ناشی از کفش تنگ در انسان اشاره کرد. بعضی از بیماری ها نیز  می توانند تاول ایجاد کنند. تاول ها در سراسر بدن ایجاد می شوند و ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی و تهدید کننده در زندگی فرد باشند.

چه عواملی منجر به ایجاد تاول می شوند ؟

تاول ها توسط چند عامل ایجاد می شوند:

اصطکاک: تاول می تواند زمانی ایجاد شود که پوست در معرض برخی عوامل خارجی قرار می گیرد. به عنوان مثال یک جفت کفش نو می تواند موجب ایجاد تاول در مچ پای فرد شود. بر خلاف میخچه و پینه، که با مالش طولانی مدت گسترش می یابند؛ تاول از  توسط یک اصطکاک بسیار کوتاه تشکیل می شود.

سوختگی ها: شعله های آتش، بخار، یا دست زدن به یک سطح داغ می تواند تاول ایجاد کند؛ همچنین  آفتاب سوختگی شدید یا در معرض تابش شدید قرار گرفتن نیز می تواند زمینه های ایجاد تاول را در فرد ایجاد نماید.

سردی بیش از حد: سرمای شدید می تواند منجر به ایجاد تاول شود. به عنوان مثال، زمانی که برای درمان زگیل، آن را منجمد می کنند؛ تاول ایجاد می شود.

تماس با مواد محرک و آلرژن(حساسیت زا): تاول ممکن است در اثر تماس پوست با برخی مواد شیمیایی، محصولات آرایشی، و خیلی از آلرژن های گیاهی ایجاد شود. این حالت از تاول، آلرژی درماتیت تماسی محرک نامیده می شود.

واکنش های دارویی: بسیاری از مردم در اثر مصرف برخی داروها، با ایجاد تاول روی پوست خود مواجه می شوند. قبل از تجویز هر گونه داروهای مخدر جدید، پزشک شما باید در مورد هر گونه واکنش های دارویی که شما در گذشته داشته اید؛ اطلاعات کاملی داشته باشد.

این تصویر، نمونه ای از واکنش های دارویی است.
این تصویر، نمونه ای از واکنش های دارویی است.

بیماری های خود ایمنی: سه بیماری خود ایمنی می توانند سبب ایجاد تاول شوند:

 • پمفیگوس ولگاریس که یک بیماری پوستی است و به طور بالقوه منجر به مرگ در افراد می شود. این بیماری سبب ایجاد تاول در دهان یا پوست می شود. در این بیماری، تاول های اولیه بسیار دردناک می باشند و پس از ترکیدن، تازه می شوند و دَلَمه می بندند.
 • پمفیگوئید بولوز بیماری است که باعث تاول های کمتر اما شدید در پوست می شود. التیام زخم های ناشی از تاول ها در فرد مبتلا به این بیماری، سریعتر از پمفیگوس ولگاریس است و این بیماری نمی تواند خطری جدی ای در افراد ایجاد کند. این بیماری، بیشتر در افراد مسن دیده می شود.
 • نوع سوم درماتیت هرپتی است؛ که یک بیماری مزمن است و سبب ایجاد تاول های کوچک در فرد می شود که این تاول سبب خارش می شوند. این بیماری معمولا در اوایل سن بلوغ در افراد رخ می دهد. این بیماری با حساسیت به گلوتن در افراد، مرتبط است.(گلوتن پروتئینی است که در گندم، جو و چاودار یافت می‌شود.)
این تصویر impetigo( زرد زخم ) است؛ که ممکن است؛ بسیار وخیم تر از این شود.
این تصویر impetigo( زرد زخم ) است؛ که ممکن است؛ بسیار وخیم تر از این شود.

عفونتتاول ها می توانند نتیجه ی علائم شایع در بسیاری از بیماری های عفونی، از جمله آبله مرغان، زخم های سرد(تبخال ها)، زونا و یک عفونت پوستی به نام زرد زخم باشند.

ژن ها: در بیماری های ژنتیکی، ایجاد تاول نادر است؛ فقط در مواردی این اتفاق می تواند رخ دهد که پوست شکننده و ضعیف شده باشد.

پاورقی:

Pemphigus vulgaris = پمفیگوس ولگاریس

Bullous pemphigoid = پمفیگوئید بولوز

Dermatitis herpetiformis = درماتیت هرپتی

impetigo= زرد زخم

3.7/5 - (3 امتیاز)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظرات (11)

 • احسان پاسخ دادن

  سلام من ۲۷ سال سن دارم. حدود سه سال میشه که مچ پام تاول زده و الان نمونه برداری گفته بولوس پمفیگوئید آیا این بر روی ژنتیک فرزندم تاثیر داره؟ من همیشه باید از دارو استفاده کنم؟ آیا منجر به مرگ میشه؟ لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

  2014/11/01 ساعت14:21
  • uTeb پاسخ دادن

   احسان جان سلام
   بولوس پمفیگوئید یک بیماری نادر و خودایمن پوستی است. این بیماری در سنین بالاتر رایج تر است.
   معمولا این بیماری به درمان ها پاسخ مثبت می دهد و نیازی نیست که تا آخر عمر دارو مصرف کنید. درمان کردن بولوس پمفیگوئید مهم است؛ چراکه اگر این بیماری درمان نشود، عواقب پیچیده تری خواهد داشت. متاسفانه احتمال انتقال این بیماری به صورت ژنتیکی وجود دارد.

   از شما یک سوال داریم: آیا پزشکتان عامل اصلی بروز بیماری را مشخص کرده است؟ آیا هیچ یک از درمان‌ها، بیماری را وخیم تر کرده است؟

   2014/11/28 ساعت18:59
  • علی پاسخ دادن

   بیمارستان میلاد

   2017/09/12 ساعت01:18
 • نیما کبیری پاسخ دادن

  با سلام
  دوستان من چند وقت پیش حساسیت شدید پیدا کرده و از داروی لتیزن استفاده کردم که هیچ عوارض روی من نداشت به شما هم پیشنهاد میکنم از این دارو استفاده کنید

  2017/06/14 ساعت15:49

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.