بی خوابی شدید

بی خوابی شدید

خواب آلودگی بیش از حد، یک بیماری است که در آن، فرد برای بیدار ماندن در طول روز با مشکل مواجه است. افرادی که از این بیماری رنج می برند در هر زمان از روز ممکن است ناگهان به خواب فرو روند حتی در زمان هایی مثل رانندگی و یا در محل کار ممکن است؛ این اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است؛ این افراد با سایر مشکلات مربوط به خواب از جمله کمبود انرژی در طول روز نیز مواجه شوند. به گزارش بنیاد ملی خواب آمریکا، تا ۴۰٪ از مردم برخی از نشانه های بی خوابی شدید را از خود نشان می دهند.

علل خواب آلودگی بیش از حد چیست؟

چندین علت بالقوه برای این وجود دارد که از جمله ی این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اختلالات ناشی از حمله ی خواب (خواب آلودگی روزانه) و آپنه ی خواب (وقفه تنفس در هنگام خواب) که می توانند سبب این بیماری شود.
  • نداشتن خواب کافی در شب (محرومیت از خواب) که می تواند ابتلا به این بیماری را تشدید کند.
  • اضافه وزن در افراد که می تواند سبب بروز این بیماری در افراد گردد.
  • سوء مصرف الکل و مواد مخدر که می تواند موجب ابتلا به این بیماری در افراد شود.
  • ضربه به سر و یا یک بیماری عصبی، مانند مولتیپل اسکلروزیس(ام اس) که احتمال بروز این بیماری را افزایش می دهد.
  • داروها، مانند داروهای آرام بخش نیز می تواند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.
  • یکی از دلایل بروز بیماری می تواند دلایل ژنتیکی باشد.

بی خوابی شدید چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر شما به طور مداوم در طول روز احساس خواب آلودگی دارید؛ با پزشک خود مشورت کنید. در راستای تشخیص این بیماری، پزشک از شما در مورد عادات خواب شما سوال هایی خواهد پرسید؛ در مورد این که چه مقدار در شب در خواب هستید و یا این که آیا در طول شب و در هنگام خواب بیدار می شوید و یا این که آیا در طول روز نیز به خواب می روید یا خیر. پزشک همچنین از شما در رابطه با مشکلات عاطفی و یا مصرف هر نوع دارو سوالاتی را خواهد پرسید. پزشک شما همچنین جهت بررسی دقیق تر برای تشخیص این بیماری برخی آزمایش ها از قبیل آزمایش خون و سی تی اسکن و تست خواب(پلی سومنوگرافی – polysomnography) را نیز برای شما تجویز می نماید. در برخی موارد یک نوار مغز(EEG) که فعالیت مغز را اندازه گیری می کند؛ نیز مورد نیاز است.

درباره ی داروهای خواب آوری که مصرف می کنید؛ با پزشک خود، مشورت کنید.
درباره ی داروهای خواب آوری که مصرف می کنید؛ با پزشک خود، مشورت کنید.

بی خوابی شدید چگونه درمان می شود؟

اگر پزشک بی خوابی شدید را در شما تشخیص دهد؛ می تواند جهت درمان داروهای مختلفی را برای شما تجویز نماید که از جمله این داروها می توان به محرک ها، داروهای ضد افسردگی و همچنین چندین داروی جدید مثل Provigil اشاره کرد. اگر پزشک آپنه ی خواب را در شما تشخیص دهد؛ می تواند یک درمان شناخته شده به عنوان فشار راه هوایی مثبت مداوم یا CPAP را به شما تجویز نماید. در این روش درمانی، شما در هنگام خواب همواره یک ماسک مخصوص را بر بینی خود خواهید داشت. سپس فشار جریان هوای پیوسته به داخل سوراخ های بینی شما وارد می شود و در هنگام خروج توسط ماسک این هوا به دام می افتد. این فشار جریان هوا سبب باز نگه داشتن راه های هوایی و مجاری هوایی شما می گردد. اگر شما دارویی را مصرف می کنید که سبب خواب آلودگی شما در طول روز می شود؛ با پزشک خود در مورد تغییر دارو صحبت کنید.

 Electroencephalogram = EEG = نوار مغز

Computed tomography scan = CTscan = پرتونگاری مقطعی محاسبه شده

Continuous positive airway pressure = CPAP = فشار راه هوایی مثبت مداوم

5/5 - (1 امتیاز)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.