زگیل های دست و پا

زگیل

زگیل های دست و پا

زگیل کف دست و پا در کودکان بسیار معمول هستند. این زگیل ها با نام جایی که در بدن ظاهر می شوند نام برده می شوند. زگیل پالمر(Palmer) در دست رخ می دهد؛ و زگیل پلنتر(plantar) در پایین پا ایجاد می شود. در واقع تقریبا هر کس در برهه ای از زندگی، زگیلی را در بخشی از بدن تجربه نموده است.

تعریف زگیل های کف پا و کف دست

در تعریف uTeb زگیل کف پا و زگیل کف دست، رشد غیر سرطانی پوست به علت عفونت ویروسی در لایه فوقانی پوست است. عامل ایجاد این حالت، سویه ای از ویروس به نام ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV می باشد. بسیاری از ویروس ها در این سویه وجود دارند و وجود زگیل در افراد مختلف، در اثر ابتلا به انواعی از این ویروس می باشد.

برخی از مردم به اشتباه فکر می کنند که زگیل کف پا یا زگیل کف دست بدخیم هستند. در واقع این زگیل ها مضرند؛ اما در نهایت پس از دو سال معمولا به طور کامل از بین می روند. زگیل ممکن است بسته به موقعیت ایجاد شده، باعث ایجاد سوزش و یا درد خفیف شود. همچنین زگیل ممکن است گاهی منظره ی بسیار بدی را در پوست شخص ایجاد کند.

ویروس اچ پی وی  (Human Papilloma Virus)
ویروس اچ پی وی (Human Papilloma Virus)

ویژگی های زگیل های کف پا و کف دست چیست؟

به طور متوسط ​​زگیل کف پا و زگیل پالمر کوچک و تقریبا به اندازه یک عدس می باشند. اما برخی از زگیل ها رشد بیشتری دارند. گاهی اوقات زگیل کف پا می تواند به شکل خوشه ای رشد کنند که به آن ها زگیل موزاییکی می گویند. گاهی اوقات میخچه یا پینه با زگیل کف پا اشتباه می شود. در برخی از زگیل ها، نقطه های کوچک سیاه و سفیدی به نظر می رسند که در واقع نقطه های سیاه رگ های خونی کوچکی هستند که زگیل روی آنها رشد کرده است. زگیل کف پا معمولا موجب بالا آمدن پوست کف پا می شود ولی این پوست تا حدی نیست که با دست بتوان آن را گرفت.

زگیل های کف پا چگونه منتقل می شوند؟

زگیل از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. انتقال می تواند غیر مستقیم باشد؛ به عنوان مثال، یک کودک مبتلا به زگیل ممکن است در سطح زمینی بازی کند که کودک دیگزی پس از او در آن سطح بازی کرده و در اثر تماس پای کودک سالم با جای پای کودک مبتلا، ویروس به بدن فرد سالم منتقل شود. خطر ابتلا به زگیل برای افراد مختلف، متفاوت است. کسانی که با ضعف سیستم ایمنی مواجه هستند؛ به این ویروس ها حساس ترند؛ اما زگیل در کسانی که سیستم ایمنی قوی نیز دارند؛ امکان گسترش دارد.

درمان زگیل های کف پا چیست؟

زگیل کف پا اغلب در نهایت بدون درمان برطرف می شوند. اگر این زگیل ها سبب ایجاد ناراحتی زیاد در بدن شما می شوند؛ شما می توانید آنها را با درمان های مختلفی برطرف کنید.

 • نوار مجرایی یکی راه های درمان خانگی این زگیل ها می باشد .

در این روش  ابتدا یک نوار کوچک را به مدت ۶ روز روی زگیل قرار می دهیم و پس از روز ششم آن را از روی زگیل بر می داریم. سپس، زگیل را با آب خیس می کنیم. و به آرامی آن را با سنگ پا و یا سوهان ناخن مالش می دهیم. این روند را تا زمانی برطرف شدن کامل زگیل تکرار می کنیم. این روش ممکن است چند ماه طول بکشد.

 • درمان زگیل از طریق کندن پوست زگیل تا برطرف شدن آن به صورت کامل
 • درمان های پزشکی زگیل نیز شامل انجماد زگیل با نیتروژن مایع، از بین بردن زگیل با لیزر یا جراحی یا استفاده و یا تزریق دارو برای تقویت سیستم ایمنی بدن و پس از آن مبارزه با ویروس می باشد.

درمان زگیل بسیار سریع و آسان است. درمان در منزل برای زگیل های دست نیز صورت می گیرد؛ این کار می تواند چند هفته تا چند ماه طول بکشد. زگیل پا به این دلیل که در زیر سطح پوست قرار دارد؛ سخت تر می باشد. حتی اگر درمان زگیل موفقیت آمیز باشد؛ زگیل می تواند دوباره ظهور کند. اگر زگیل برای فرد پر دردسر و دردآور نباشد، طبق گفته ی پزشکان می توان آن را به حال خودش رها نمود. با توجه به مرور زمان، زگیل ممکن است به خودی خود با کمک سیستم ایمنی بدن از بین رود.

4/5 - (3 امتیاز)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظرات (2)

 • شاهین پاسخ دادن

  سلام من حدود یک سال است زگیل کف پا دارم به هر دکتر متخصص و فوق تخصص رفته ام انها سعی کرده اند با نیتروژن مایع درمانش کنند ولی هیچ تاثیری به غیر از اینکه دوباره رشد کند نداشته وندارد.از هر پمادی نیز استفاده کردم اینها نیز بی تاثیر بودند .به نظر من علم پزشکی ما به این حد نرسیده این ضایعه پوستی را درمان کنند همین فقط تنها راه چاره اینه که دو سال صبر کنیم تا شاید خود به خود رفع شود

  2015/08/24 ساعت10:32
  • رضا پاسخ دادن

   به درمان های طب سنتی مراجعه کنید که با ازبین بردن زگیل و تقویت سیستم ایمنی راهکارهای بعضا موثری دارند.

   2016/08/25 ساعت09:59

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *