بهترین محل زایمان – چگونه بیمارستان زایمان را انتخاب کنیم

بهترین محل زایمان

بهترین محل زایمان – چگونه بیمارستان زایمان را انتخاب کنیم

بهترین محل زایمان را برای خود انتخاب کنید

ضربات نوزاد و کش و قوس هایش، یادآوری روزانه ای برای شما است که بدانید خیلی زود می خواهید لبخند کودکتان را ببینید! نوع تجربه زایمانی که می خواهید، تصمیمی بسیار مهم برای شما خواهد بود. می خواهید یک زایمان طبیعی در شرایطی شبیه با خانه داشته باشید؟ یا می خواهید در مکانی مدرن به راحتی کودک خود را به دنیا آورید؟

در حالی که که مادران امروز گزینه های بیشتری نسبت به قبل دارند، ممکن است توسط عوامل مشخصی محدود شوید که این عوامل شامل موارد زیر هستند:

 • جایی که درمان می شوید.
 • چیزهایی که بیمه ی شما پوشش می دهد.
 • پر خطر یا کم خطر بودن زایمان شما
 • جایی که زندگی می کنید و بیمارستان هایی که به شما نزدیک هستند.

زایمان در بیمارستان یا کلینیک زایمان

قشر زیادی از زنان آمریکایی در بیمارستان ها زایمان می کنند. اگر زایمان پرخطری داشته باشید یا بخواهید زایمان طبیعی بعد از سزارین قبلی انجام دهید.(VBAC) ، بیمارستان برای شما امن ترین محل و اغلب تنها محل مناسب است. حتی اگر زایمان کم خطری داشته باشید ممکن است بخواهید در بیمارستان، جایی که به تکنولوژی پزشکی مناسب دسترسی دارید زایمان کنید. خوشبختانه، کلیشه قدیمی از زایمان در یک اتاق سرد بیمارستانی، در حالی که پاهای خود را بالا گرفته و در جای مخصوص قرار داده اید ( رکاب )، منسوخ شده است. اکنون بسیاری از بیمارستان ها گزینه هایی به شما می دهند که از حالت کاربردی تا حالت مجلل وجود دارند و هدف آن ها راحت تر کردن زایمان شما است.

زایمان سنتی بیمارستانی:

در برخی از بیمارستان ها، ممکن است با توجه به مرحله زایمانتان، از یک اتاق به اتاق دیگر بروید. برای مثال، ممکن است برای مراحل درد زایمانی و خود زایمان در یک اتاق باشید، مرحله ریکاوری در اتاقی دیگر و سپس به اتاقی نیمه خصوصی بروید. نوزاد شما ممکن است به اتاق شما آورده شود تا به او شیر دهید و او را ببینید اما باقی اوقات در اتاق پرستاری نگهداری شود. تمام بیمارستان ها از این روش استفاده نمی کنند بنابراین از بیمارستانی که می خواهید در آن بمانید درباره این موضوع حتما سوال کنید.

بیمارستان زایمان یا زایشگاه

اتاق خصوصی زایمان:

بسیاری از بیمارستان ها امروزه به شما اتاق های خصوصی می دهند که می توانید در آن مراحل درد زایمانی، زایمان و ریکاوری را در همان اتاق انجام دهید. اغلب اوقات همسر شما می تواند همراه شما در اتاق باشد. این اتاق ها معمولا با تصاویری بر روی دیوار ، رنگ های آرامش بخش و کمد هایی که وسایل غیرضروری را در آن قرار می دهند، تزیین شده اند. بعد از تولد، کودک شما همراه شما در اتاق باقی می ماند.

زایشگاه درون بیمارستانی:

این مراکز یا درون بیمارستان هستند یا کنار آن قرار دارند. این مراکز به شما زایمان طبیعی در شرایط شبیه به خانه ارائه می دهند. اگر مشکلی طی زایمان رخ دهد، شما فقط چند قدم با متخصصین و لوازم پزشکی فاصله دارید تا به شما و نوزادتان کمک کنند.

بسیاری از بیمارستان ها همچنین به شما خدمات زیر را ارائه می کنند:

 • کلاس های والدین و زایمان و مشاوران شیردهی
 • کارمندان پرستار – مامای تصدیق شده
 • قابلیت داشتن زایمان طبیعی بدون دارو
 • استخر یا وان های زایمان برای زایمان در آب
 • چارپایه های زایمان، توپ های زایمان و دیگر تجهیزات که به شما راحتی بیشتر طی زایمان می دهند.
 • پوشیدن لباس های شخصی خودتان طی زایمان
 • همراهی دوستان و خانواده برای شرکت در زایمان و فیلم برداری از زایمان شما

 

نکاتی که باید هنگام انتخاب بیمارستان یا کلینیک زایمان در نظر بگیرید

از تورهای بیمارستانی استفاده کنید. این موضوع می تواند به شما حس بهتری از محیط بیمارستانی بدهد. محل اقامت و فعالیت هایی که به شما حس راحتی زیادی می دهند را در نظر داشته باشید.

 • حتی با یک اتاق خصوصی، شما باید انتظار ورود و خروج کارکنان بیمارستان برای نظارت بر شما و نوزادتان را داشته باشید.
 • درجات اپیزیوتومی[۲] و سزارین در بیمارستان مورد نظر را مقایسه کنید.
 • بیمارستان آموزشی را در نظر بگیرید. بیمارستان های آکادمیک احتمال داشتن متخصصین زنان و زایمان بیشتری در تمام ساعات دارند بنابراین احتمال فشار کمتری هنگام طولانی شدن زایمان وجود دارد.
 • در حالیکه بیمارستان ها می خواهند به خواسته های شما بها بدهند، امنیت شما و نوزادتان در اولویت قرار دارد. این موضوع به این معنی است که دکتر شما ممکن است شدیدا مداخله های پزشکی یا جراحی صورت دهد، حتی اگر شما نخواهید.
 • باید از قوانین و سیاست های بیمارستان پیروی کنید. برای مثال، اغلب شما می توانید فقط مایعات تمیز بنوشید، البته اگر احتمال نیاز به سزارین داشته باشید. بیمارستان ها ممکن است همچنین تعداد افرادی که در زایمان شما شرکت می کنند را محدود کند.

کلینیک های خصوصی زایمان (زایشگاه خصوصی)

مراکز زایمان در سال های اخیر محبوب تر شده اند. معمولا یک پرستار – ماما نوزاد شما را به دنیا خواهد آورد. مراکز زایمان با یک بیمارستان محلی در ارتباط هستند تا در صورتی که مشکلی طی زایمان رخ داد، مادر را به آنجا منتقل کنند. همانند بیمارستان ها، مراکز زایمان هم کلاس های والدین، زایمان و کمک به شیردهی را ارائه می دهند و اغلب آن ها بیمه هستند. فقط زنان سالم با بارداری های طبیعی باید در مراکز مستقل تولد زایمان کنند.

 • مراکز زایمان به شما زایمان طبیعی همراه با مداخله کم پزشکی ارائه می دهند؛ به طوری که علائق شما در اولویت قرار داشته باشد.
 • مراکز زایمان محیطی شبیه به خانه و راحت همراه با اتاق های خصوصی ارائه می دهند که شما می توانید در آن چیزی که دوست دارید را بخورید و بنوشید و چیزی که می خواهید را بپوشید.
 • خانواده و دوستان شما می توانند همراه با شما در زایمان شرکت کنند.
 • بسیاری از مراکز زایمان جکوزی یا وان دارند که شما می توانید در آن ها زایمان در آب انجام دهید و یا فقط با استفاده از آن ها آرام شوید.
 • مراکز زایمان فقط حمایت پزشکی حداقلی به شما ارائه می دهند، مثل دوپلر دستی که وضعیت نوزاد شما را تحت نظر بگیرد، مایعات تزریقی، اکسیژن، بی حسی موضعی، به هوش آورنده های فوری و گرم کننده های فوری.

چیزهایی که باید هنگام انتخاب مرکز زایمان در نظر بگیرید:

حتما با کارمندان مرکز زایمان صحبت کنید و درباره سیاست های این موسسه اطلاعات کافی را کسب کنید.

 • درباره انتقالات به بیمارستان موسسه سوال کنید.
 • درباره شرایطی که برای بردن شما به بیمارستان لازم است، سوال کنید.
 • بدانید که چه کسی دکتر شیفت در مرکز است.
 • بپرسید که برنامه پشتیبان اضطراری چیست، مرکز با کدام بیمارستان در ارتباط است و چه مدت طول می کشد تا به آن جا برسید.
 • در ذهن داشته باشید که کلینیک های خصوصی زایمان، بیهوشی ایجاد نمی کنند. این به آن معنا است که شما نمی توانید درد اپیدورال یا هر درد دیگری داشته باشید.
 • مطمئن شوید که مرکز زایمانی که در نظر دارید به وسیله ایالت شما، تصدیق شده باشد ( البته اگر به این مراکز در ایالت شما گواهی می دهند. ) و همچنین مرکز توسط کمیسیون کلینیک زایمان اعتبار داشته باشد.
 • درباره مدارک کارکنان بپرسید تا مطمئن شوید که آن ها برای کار خود تصدیق شده هستند.

زایمان در منزل (زایمان های خانگی)

در حالیکه کمتر از یک درصد زنان در آمریکا در خانه زایمان می کنند، تعداد زنانی که می خواهند زایمان خانگی داشته باشند از سال ۲۰۰۴ افزایش یافته است. این افزایش نمایانگر علاقه بسیاری از زنان به به دنیا آوردن نوزادشان در شرایط راحت خانه شخصی با کنترل بیشتر بر روی پروسه زایمان است.

اگر به زایمان خانگی علاقه دارید، مهم است که مزایا و معایب آن را سبک سنگین کنید. بر اساس دانشگاه آمریکایی ماماها و متخصصین زنان و زایمان یا ACOG، در حالیکه خطر کلی پایین است، تحقیقات نشان می دهند که ریسک مرگ فوری در خانه دو یا سه برابر بیشتر از حالت طبیعی است! ACOG بر این باور است که بیمارستان ها و کلینیک های زایمان امن ترین مکان ها برای زایمان هستند. هرچند بسیاری از زنان، نوزادان سالمی در خانه به دنیا می آورند.

چیزهایی که باید هنگام انتخاب زایمان در خانه در نظر داشته باشید

باید فقط زمانی زایمان خانگی را در نظر داشته باشید که سالم باشید و بارداری طبیعی را تجربه کنید و به طور ایده آل، قبلا زایمانی کرده باشید. زنانی که می خواهند اولین زایمان خود را در خانه انجام دهند، ۲۵ تا ۳۷ درصد نیاز بیشتر به رفتن به بیمارستان خواهند داشت، آن هم بابت مشکلات احتمالی که به وجود می آید.

ACOG شدیدا در شرایط زیر زایمان خانگی را منع می کند:

 • مشکلات سلامتی همانند دیابت یا فشار خون داشته باشید.
 • دوقلو یا چند قلو در شکم داشته باشید.
 • بخواهید VBAC یا سزارین انجام دهید.
 • بارداری پرخطر داشته باشید.

نکات دیگر شامل موارد زیر می شود:

در شرایط اضطراری با چه سرعتی به بیمارستان می توانید برسید؟ مطمئن شوید که می توانید با سرعت و امنیت هنگام ایجاد مشکل در زایمان کاری انجام دهید.

چه کسانی در زایمان شما شریک خواهند بود؟ بیشتر زنان که در خانه زایمان می کنند با ماماها همکاری دارند. ACOG انتخاب یک ماما که از جامعه ماماهای آمریکایی را توصیه می کند. وقتی که یک ماما انتخاب می کنید، از قابلیت ها و تجارش، اینکه در چند زایمان خانگی حضور داشته و مامای پشتیبانش چه کسی است بپرسید.

چه ارائه دهندگانی در دسترس هستند؟ تمام ایالت های آمریکا به ماماها گواهی نمی دهد و در برخی از ایالت ها، به جز پرستار – ماما (CNM) فعالیت به عنوان ماما برای باقی افراد غیرقانونی است. همچنین، تمام بیمه سوءعمل شامل زایمان های خانگی و CNMها نمی شود. بنابراین بسته به این که کجا زندگی می کنید، ممکن است برای پیدا کردن ارائه کننده خدمات زایمان که به شما در زایمان خانگی کمک کند کار سختی خواهید داشت.

فقط شما می توانید تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما و نوزادتان بهتر است. توصیه های ماما و یا دکتر خانوادگی تان و همچنین دوستان با تجربه یا فامیل را لیست کنید. تمام انتخاب های خود را در نظر بگیرید تا بتوانید مکانی مناسب، راحت و ایمن برای خوشامدگویی به تازه وارد کوچکتان پیدا کنید.

پاورقی:

۱- VBAC = Vaginal Birth After Cesarean = زایمان طبیعی بعد از سزارین قبلی

۲- برش جراحی در منطقۀ عضلانی بین واژن و مقعد یا پرینه را اپیزیوتومی می‌نامند.

۳- ACOG = The American Congress of Obstetricians and Gynecologists = کنگره ی متخصصین زنان و زایمان آمریکا

5/5 - (7 امتیاز)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *