سر درد خوشه ای

سردرد خوشه ای

سر درد خوشه ای

اصطلاح “سردرد خوشه ای” به نوعی از سردرد که در طی یک دوره از زمان عود می کند اشاره دارد. در افرادی که مبتلا به سر درد خوشه ای هستند؛ معمولا یک قسمت از سر بین یک تا سه بار در روز دچار درد شدید می شود و این اتفاق ممکن است از ۲ هفته تا ۳ ماه به طول بیانجامد. دردهای ناشی از سر دردهای خوشه ای در هر زمانی در طول سال، از بهار گرفته یا پاییز و غیره اتفاق می افتند.  سردرد خوشه ای معمولا یک تا دو ساعت بعد از به خواب رفتن فرد آغاز می شود و منجر به بیدار شدن فرد می گردد. این حملات شبانه می تواند سخت تر از حملات در طول روز باشد؛ زیرا در این حملات علاوه بر تحمل درد در فرد مبتلا، فرد دچار کمبود خواب و مشکلات خواب نیز می شود.به نظر می رسد که سر درد خوشه ای به ریتم شبانه روزی( یا “ساعت بدن” ) مرتبط است. سر درد خوشه ای می تواند از یک حمله ی میگرنی شدیدتر باشد. سر درد های خوشه ای ممکن است در زمان هایی از سال به طور کامل ناپدید شوند اما به یکباره عود می کنند. 

 سردرد خوشه ای در چه افرادی ایجاد می شود؟

سردرد خوشه ای نوعی سر درد است که از هر ۱۰۰۰نفر، ۱ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. سر درد خوشه ای معمولا قبل از سن ۳۰ سالگی شروع می شود. این نوع از سر درد در مردان نسبت به زنان شایع تر است.

چه عواملی باعث ایجاد سر درد خوشه ای در افراد می شود؟

علت سر درد خوشه ای ناشناخته است. با این حال، سر درد زمانی اتفاق می افتد که یک مسیر عصبی در قاعده ی مغز( مسیر رفلکس سه قلو، خودکار) فعال می شود. عصب سه قلو عصب اصلی ایجاد کننده ی این درد و مسئول درک احساسات است( مانند گرما و درد) است. هنگامی که عصب سه قلو فعال شود؛ منجر به درد چشم و در نهایت سردرد خوشه ای می شود. عصب سه قلو از جمله اعصابی است که در اثر فعال شدن آن مواردی از قبیل پاره شدن چشم و قرمزی، احتقان بینی و ترشحات اتفاق می افتند. به نظر می رسد؛ فعال سازی عصب سه قلو توسط هیپوتالاموس مغز انجام می شود. هیپوتالاموس مرکز تنظیم چرخه ی خواب و بیداری ما در یک برنامه ۲۴ ساعته و همچنین مرکز تنظیم دمای بدن است.مطالعات اخیر از تحریک هیپوتالاموس در حملات خوشه ای پرده برداشته اند.

نمایی از عصب سه قلو

نمایی از عصب سه قلو

 چه عواملی منجر به ایجاد سر درد خوشه ای می شوند؟

تغییرفصل، شایع ترین عامل آغاز سر درد خوشه ایست. سردرد های خوشه ای اغلب در فصل بهار و پاییز رخ می دهند. با توجه به ماهیت فصلی، سردرد های خوشه ای اغلب با آلرژی یا استرس کاری اشتباه می شوند. ماهیت فصلی سر درد خوشه ای به احتمال زیاد از تحریک یا فعال شدن هیپوتالاموس نشات می گیرد. سر درد های خوشه ای در افراد سیگاری و افرادی که بیش از حد الکل مصرف می کنند؛ شایع تر و معمول تر می باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.