بسیاری از بازماندگان سرطان پستان از سایر علل می میرند

بسیاری از بازماندگان سرطان پستان از سایر علل می میرند

اکثر این مرگ و میرها – بیش از ۶۰٪ – در طی پنج سال پس از تشخیص رخ داده است. در آن بازه زمانی ، سرطان سینه شایعترین علت مرگ بود ، در حالی که کمی کمتر از یک سوم زنان از دلایل غیر سرطانی درگذشت.

گذشته از سال پنجم ، تصویر تغییر کرد. در بین زنانی که پنج تا ۱۰ سال پس از تشخیص خود درگذشت ، تقریبا نیمی از دلایل غیر سرطانی درگذشت ، در حالی که ۱۳٪ از انواع دیگر سرطان درگذشت. و هنگامی که زنان بیش از ۱۰ سال درگذشت ، ۶۱٪ در شرایطی مانند بیماری های قلبی ، سکته مغزی و آلزایمر تسلیم شدند. یافته ها نشان داد ۱۵٪ دیگر در اثر سرطان های دیگر درگذشت.

سونبول گفت ، در برخی موارد ، این شرایط می تواند اثرات طولانی مدت درمان را منعکس کند. برخی روش های درمانی – از جمله برخی داروها و پرتودرمانی به سمت چپ قفسه سینه – می توانند به قلب آسیب برساند. در همین حال ، پرتودرمانی ، برخی داروهای خاص یا درمان های هورمونی می توانند شانس ابتلا به سرطان غیر مرتبط با ثانویه را افزایش دهند – مثلاً روی ریه ها ، رحم یا خون تأثیر می گذارد.

دکتر لن لیختنفلد ، معاون رئیس پزشکی در انجمن سرطان آمریکا خاطرنشان کرد: برخی مراکز پزشکی "کلینیک های بازمانده" دارند ، که در آن بیماران مبتلا به سرطان می توانند مراقبت های پیگیری طولانی مدت را انجام دهند.

او گفت ، اما اغلب اوقات ، بازماندگان به "جریان اصلی" مراقبت های اولیه برمی گردند. و پزشکان آنها ممکن است از خطرات طولانی مدت مرتبط با درمان های سرطانی که دریافت کرده اند یا انواع غربالگری و سایر پیگیری های مورد نیاز آنها آگاهی ندارند.

لیچنفلد تأکید کرد ، حتی در عصر سوابق پزشکی الکترونیکی ، فرض نکنید که پزشکان همه چیز را در مورد تاریخچه شما می دانند.

وی گفت: "بیماران باید از گروه مراقبت های ویژه سرطان خود از درک کامل خطرات طولانی مدت مرتبط با بیماری و درمان آنها آگاهی کامل داشته باشند."

و آن را به صورت کتبی ، توصیه کرد: "از این طریق ، می توانید آن را در دست خود نگه دارید ، و آن را به پزشک مراقبت های اولیه خود ببرید."

در حالت ایده آل ، تیم مراقبت از سرطان باید آن نوع اطلاعات را ارائه دهند. اگر نه ، لیشتنفلد گفت ، این را بخواهید.

وی گفت: "این منطقه ای است که حامی خودتان باشید."

[برچسب ها ToTranslate] سرطان [T] سرطان پستان

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.